fbpx

Niestety często mylona z zajęciami typu Sexy Dance, na których pojawia się choreografia i muzyka ze słynnego filmu „Burlesque” z Christiną Aguilerą…

Czym naprawdę jest Burleska i jak wyglądają zajęcia?

Burleska to sztuka performatywna która swoje początki datuje na lata 20 i 30 XX wieku. Początkowo traktowana jako luksusowa rozrywka dla mężczyzn w której główna rolę odgrywały tancerki (nie znano wtedy pojęcia performerka). Nieodłącznym elementem występu był strip okraszony pięknym kostiumem i wspaniałymi osobowościami tancerek z muzyką na żywo a samo show często miało wydźwięk komediowy. Burleska o której mówimy to burleska klasyczna, jej gwiazdami w podanych wyżej latach były m.im. Gypsy Rose Lee, Tempest Storm, Divie Evans. Burleska klasyczna zaczęła ginąć pod koniec lat 50 kiedy dochodziło do rozwoju technologii (dostęp do telewizji) i pornografii.

W latach 90 burleska przeżyła swój Renesans wracając jako neoburleska (nowa burleska) wystawiana przez nowojorskich performerów. Ta sztuka performatywna do Europy zawitała ok roku 2000. Neoburleska jest przede wszystkim o wiele bardziej narracyjna, nawiązuje do tematów społecznych bądź politycznych, często z motywem przewodnim. Nie oznacza to jednak, ze klasyka zginęła! Wiele współczesnych performerek określa swoją sztukę mianem burleski klasycznej. Do topowych współczesnych performerek należą m.in.: Dita Von Teese, Medianoche, Raquel Reed, Dirty Martini.

Burleska czyli sztuka performatywna łączy ze sobą kilka elementów: osobowość którą performerka „ubiera” na scenie (komedia, dramat, femme fatal itp.), kostium (którego przygotowanie zajmuje z reguły miesiące), charakteryzacja, muzyka (grana na żywo lub odtwarzana), choreografia. Wszystko jest uzależnione od głównej narracji i tematyki numeru. Nieodłącznym elementem burleski jest oczywiście strip ale nie należy stawiać go na pierwszym miejscu a raczej traktować jako dodatek do wspaniałego show. Burleska może być sposobem na celebrowanie piękna kobiecego ciała a jednocześnie być formą przekazu głębszych przekonań. Co najważniejsze show tworzone jest tez dla widza- dla rozrywki, wzruszeń i zachwytów – ma wywoływać emocje.

Na zajęciach burleski uczymy się odkrywać w sobie różne osobowości. Szukamy w sobie kobiecosci i pewności siebie. Uczymy się akceptować nasze ciało ale również jak nabrac do niego dystansu. Oprócz głowy skupiamy się takze na ciele- uczymy sie ruchów burleskowych i tanecznych, ćwiczymy poruszanie się z gracją- wszystko oczywiście w akompaniamencie muzyki, aby dbać o naszą muzykalność. Najogólniej rzecz biorąc skupiamy się na ciele i umyśle, raz po raz delikatnie wychodząc ze strefy komfortu.